Kategorie

Datle vypeckované

Datle rostou na palmě datlové. Obsahují až 70 % sacharidů v podobě přírodních cukrů. Jsou bohatým zdrojem draslíku, chlóru, železa a vitamínu A, B, C, K, beta-karotenu, biotinu, vlákniny a sacharidů. Dále obsahují 50 % cenných jednoduchých cukrů (glukózy a fruktózy) a menší množství bílkovin. Datle mají protirakovinné, antioxidační a detoxikační účinky, které prospívají srdci a trávení. Jsou také prospěšné při silném kašli a zánětu průdušek. 

Více informací

Dostupnost balení a gramáž

strojem balené
ks (kg) / karton
karton / paleta
cena s DPH
1000 g (vak.)
10
56
--
--

200 g
20
120
--
--


Datlovník pravý (Phoenix dactylifera) patří k nejstarším pěstovaným rostlinám, zmínky o něm nalézáme už v Bibli. Je to druh palmy známé a hojně pěstované především pro datle. V češtině se druh nazývá též datlovník obecný či lidově palma datlová.Dnes se hojně pěstuje v Severní Africe a na Blízkém a Středním východě (od Egypta až po Pákistán). Mimo tuto oblast se datle pěstují v Číně nebo USA.

Jde o středně velký strom dorůstající výšky 15-25 metrů, s rozpětím koruny 6-20 metrů. Jedna rostlina může vyrůst jako jeden samostatný kmen, nebo jako shluk vícero kmenů se společnými kořeny. Obsahují až 70 % sacharidů, které jsou zastoupeny v podobě přírodních cukrů a nízkým obsahem vody. Jsou bohatým a významným zdrojem draslíku, chlóru, železa a vitamínu B. V čerstvém stavu obsahují i významné množství vitamínu C, který se ale sušením ztrácí. Dospělý datlovník dokáže za rok v příznivých podmínkách dát až 150 kg datlí.

Z datlových semen se vyrábí datlový olej (používá se v kosmetice) nebo jako surovina pro výrobu kyseliny šťavelové největší význam mají jako všestranně užitečné stromy, přinášející obživu a jsou významným exportním artiklem.Plody palmy datlové – datle - jsou šťavnaté bobule, ve zralosti barvy jantarové, hnědé až černé, často až 7,5 cm dlouhé o průměru asi 3,5 cm. Pěstují se v mnoha odrůdách a konzumují se čerstvé i sušené. Šťavnaté datle vedle vody obsahují až 50 % cenných jednoduchých cukrů (glukózy a fruktózy), menší množství bílkovin, vitaminy B1 a karoten. Lisované do krabiček putují z teplých krajů i na náš stůl.

Čerstvé datle obsahují hodně vit. C, sušené jsou zdrojem draslíku, který je důležitý pro udržení tekutin a pro rovnováhu elektrolytů v těle. Obsahují též hodně vlákniny, dále pak tanin, který je prospěšný při střevních potíží (př. průjmu). Datle jsou také prospěšné při silném kašli a zánětu průdušek. Vzhledem k vysokému obsahu energie jsou datle vysoce hodnotné pro mladistvé, sportovce, těhotné, či kojící matky. Datle jsou ideální náhradou cukru pro děti. Datle mají totiž výraznou sladkou chuť.

Sušení je tradiční způsob konzervování ovoce. Sušené ovoce je ovoce, které bylo vysušeno přírodní cestou, nebo za použití stroje (sušičky). Vysušené plody ovoce pak mají výrazně vyšší trvanlivost, což využijeme především v zimních měsících. Stejně jako čerstvé ovoce je i to sušené bohaté na vitamíny a minerály. Sušením pouze přijdeme částečně o vitamín C obsaženým v ovoci. Komerčně sušené ovoce může být ošetřeno oxidem siřičitým, který může vyvolávat astma.

Živiny: vitamín B3, vitamín B5, vitamín B6, vitamín C, vitamín K, beta-karoten, biotin, kys. Listová, Ca, Cu, I, K, Fe, Mg, Se, Zn, Mn, P, vláknina, sacharidy,...

Blahodárné účinky: protirakovinné, antioxidační, detoxikační, prospívá srdci a trávení,...

Složení: Datle sušené - produkt kontrolovaného ekologického zemědělství

Kalorická hodnota ve 100g: Energie 1181 kJ (282 kcal), Bílkoviny: 2,45 g. Sacharidy: 75,3 g. Tuky: 0,4 g

kcal

Cukry

Tuky

Nasycené mastné 

Sodík

282

64 g

0,4 g

0,0 g

0,002 g

15 %

71 %

1 %

1 %

1 %

Doporučeného denního množství pro dospělé

Skladování: Skladujte určitě při teplotě do 20°C a relativní vlhkosti 70%. Nevystavujte slunečním paprskům.

I přes důkladnou kontrolu při balení nemůžeme vyloučit přítomnost cizích příměsí a těles.